Daha önce yatak odası dekorasyon örneklerini sizlerle paylaşmıştık. Aslında ilk olarak yatak odası nasıl dekore edilir önerileri, daha sonra örnekleri paylaşmak daha güzel olurdu ama bizde her geçen gün yeni bilgiler öğreniyor, kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bazen hatalarımız oluyor ve bunları mazur görmenizi diliyoruz. Bu yazımızda, evimizin en çok kullanılan odalarından, günün yorgunluğunu atmamıza yardımcı, güzel sabahlara uyandığımız yatak odaları nasıl dekore edilir sorusuna çözümler arayacağız…

Yatak Odası Renk Seçimleri

Photo by ATEHOME – Discover bedroom design inspiration

İlk olarak yatak odası yerleşiminde göze hoş gelecek, odayı ve sizi daraltmayacak ve rahat uyku uyumanızı sağlayacak mobilyalar, renkler ve yerleşimler tercih edilmelidir.

Rahat uyku uyuyabilmeniz içinde, yatak odanızın perdelerinin ışık geçirmeyen perdeler olmasına ve dışarıdaki seslerin odanıza girip sizi rahatsız etmesini engelleyecek ses yalıtımı olmasına dikkat edilmelidir. Rahat uyku uyumanızı sağladıktan sonra odanın dekorasyonu, yerleşimi kısmına geçebiliriz. Unutmayın her şeyde ilk ölçünüz rahatınız olmalıdır. Nasıl rahat edecekseniz yatak odanızı o şekilde dekore etmelisiniz.

Photo by Gem+Elli – Search bedroom pictures

Oda Büyüklüğü Önemlidir

Yatak odanızı dekore etmeden önce, odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Küçük bir yatak odanız var ise odanızı geniş göstermek için açık renk duvar rengi tercih edilmelidir. Gardırop kapaklarının üzerinde ayna olması da odanızı geniş gösterecektir. Odanın yeterince aydınlık olması da yatak odasını geniş gösterecek bir diğer etkendir. Yatak odasında gerektiğinde loş, gerektiğinde de aydınlık bir ortam sağlamak için ayarlanabilir aydınlatmalar tercih edilmelidir. Bunun yanında yatak odasında yer tasarrufu için bazalı bir yatak alarak bazanın içi yada normalden daha yüksekte yatak kullanılarak yatağın altı değerlendirilebilir. Yine oda da yer tasarrufu için kapı girişinin üstüne bir dolap yapılabilir. Küçük oda da gelinlik tarzı perdeler yerine stor perde kullanarak, perdelerin toplandığı alandaki yere de bir dolap yapılabilir. Böylece eşyalarınızı koyacak daha fazla alan kazanmış olursunuz.

Photo by Ivy Lane Living – Look for bedroom pictures
Photo by Danielle Rose Design Co. – Discover bedroom design inspiration

 

Photo by designstiles – Browse bedroom ideas

 

Photo by Interiors by Maite Granda – Search bedroom design ideas

Duvarlarınızı Aksesuarlar İle Süsleyin

Duvarlarınızın rengi gözünüze güzel geliyor ancak çok sade bir odanız mı var? O halde yapmanız gereken süsleme işine duvarlardan başlamak olmalı. Duvarlar için tasarlanan çeşitli stickerlar ile duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Hatta aynalı modeller ile daha ışıltılı bir odaya sahip olmanız mümkün.

Photo by Amy Trowman Design – Browse bedroom ideas

 

Photo by J Hill Interiors – Browse bedroom photos

Modern Yatak Odası Örnekleri

Modern stilleri yansıtan yatak odaları her senenin modası olmaya devam ediyor. tercihinizi bu stilden yana kullanarak yıllarca eskimeyecek bir tasarım seçeceğini tercih edebilirsiniz.

Photo by Regan Baker Design Inc. – Browse bedroom ideas

İskandinav Yatak Odası Örnekleri

Son yıllarda dünyaca popüler olan akımların başında İskandinav tarzı yatak odaları geliyor. Minimalist ölçülerin tercih edildiği bu tasarım seçeninde beyaz renkler ve minik objeler ön plandadır.

İskandinav Yatak Odası – Photo by H and G Designs – Browse bedroom ideas

Eklektik Yatak Odası Örnekleri

Çarpıcı bir yaşam şekline sahipseniz ve kendinizi detaylarla ifade etmek istiyorsanız eklektik tasarımlar dikkatinizi çekebilir.

Photo by Button & Sprung – Browse bedroom ideas
Eklektik Yatak Odası – Photo by YØDEZEEN – More bedroom photos

Rustik Yatak Odası Örnekleri

Yatak odası tasarımlarında odanın boyutu ve şekli çok önemlidir. İmkanlar elveriyorsa rustik yaklaşım evinize çok farklı bir hava katacaktır.

Photo by FENNOBED – Discover bedroom design ideas

Çağdaş Yatak Odası Örnekleri

Güncel modeller, şık avizeler, modern çizgiler ile çağdaş tasarımlar yatakodası seçeneklerinden en fazla tercih edilen çizgilerin başında geliyor. Kolay ve uygun fiyatlı bir tasarım çizgisi için bu hatları odanızda kullanabilirsiniz.

Photo by nicolemlakar.com – Discover bedroom design inspiration

 

Photo by Julien CLAPOT – Browse bedroom photos

Çiftlik Evi Tarzı Yatak Odası Örnekleri

Köy ya da müstakil bir ev yapınız varsa, detaylı ve ilginç objeler ile farklı oda tasarımları yapabilirsiniz.

Photo by James Stewart Photo – More bedroom photos

Geleneksel Yatak Odası Örnekleri

Photo by Viu Window and Home, Inc. – Discover bedroom design ideas

Geniş odalarda yeterince alan olduğu için pek sorun yoktur ama dikkat edilmez ise geniş oda kullanışsız bir hal alabilir. Daha fazla fikir edinmek için Yatak Odası Dekorasyon Örnekleri yazımızdaki örneklere ve dost sitemiz olan Dekorekrani.com’ da Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır yazısına bakabilirsiniz.

The post Yatak Odası Dekorasyonu first appeared on Dekor Ekranı.

Write A Comment