Ofis Dekorasyonu. Evler gibi ofisler de dekore edilmelidir. Unutmayalım ki ofis bir iş yeridir, iş yerine ise davetliler gelebilir. İş adamlarını ağırlayacak olan etrafında nitelikli ve seçkin olması gerekiyor. Zaferli bir iş yaşamı için resmiyetten fazla uzaklaşılmadan ciddi ve iç açıcı bir dekorasyon yapılmalıdır. Böylece ofise iş görüşmesi için gelecek olan iş adamları veya bayanları ofis dekorasyonundan yola çıkarak karakter incelemeyi de yapabilirler.

Göze güzel görülen ofis dekorasyon örneklerine baktığımızda siyah ve beyaz renklerin aşırıca kullanıldığı dikkat toplamaktadır. Yeniden ferah bir ofis için aydınlatma mevzusuna da dikkat edilmelidir. Aydınlık bir ofis insanı sıkmaz ve buda işte zaferi getirir. Yeniden enerji veren renklerde unutulmamalıdırlar. Kırmızı, turuncu, yeşil gibi renklerde küçük ayrıntılar kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta; yaptığınız iştir. Şayet bir reklamcı ya da yazılımcı iseniz rengarenk bir ofis hiç kimseyi rahatsız etmezken bir Broker iseniz çok alıcı kaybetmenize neden olur.

Alanınızı Genişletin: Küçük Ofis Dekorasyon Fikirleri

Minik alanlar, doğru mobilya tercihleri ve dekorasyon fikirleri ile daha büyük gösterilebilir. Alanın doğru kullanımı sayesinde tüm lüzumlarınızı karşılarken kendi zevkinize uygun ofis dekorasyon tarzı yaratabilirsiniz. Dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Her zevke uygun fikirleri araştıracağımız bu yazımızın size esin vermesini umuyoruz.

Ofis Dekorasyon Tarzında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alanların doğru kullanımı, daha fazla alan algısı yaratarak odaları daha büyük gösterir. Doğru usuller uygulandığında minik bir ofis alanı, geniş ve ferah bir çalışma civarına dönüşür. Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta, duvarlarda ve yerde kullanılan renklerin sarih tonlarda olmasıdır. Kontrast ve derinlik algısı yaratmak için, sütun çıkıntılarında ya da seçeceğiniz bir duvarda hardal sarısı ya da bordo gibi cesur renkleri de değerlendirebilirsiniz.

Boş duvarlarınızda büyük ve renkli tablolara yer vermek, derinlik algısını çoğaldırarak alanı daha büyük gösterir. Dekorasyon tercihinize göre çağdaş ya da banal tasarımlarda bulabileceğiniz tablolar ve posterleri büyük seçim edebilir, ya da birkaç minik tabloyu asimetrik biçimde duvarınıza yerleştirebilirsiniz. Mobilya tercihlerinizi yaparken ayaklı modelleri seçim etkeniz de küçük ofis dekorasyonunun ehemmiyetli noktalarından biridir. Ayaklı mobilyalar ferah bir görünüm yaratarak alanın daha büyük olarak idrak edilmesine takviyeci olur. Ayaklı çekyat ve koltuk modellerimizi buradan araştırabilirsiniz.

ofis dekorasyonuofis dekorasyonu

Küçük Ofis Dekorasyon Tarzında Değerlendirebileceğiniz Fikirler

Küçük ofis dekorasyonuna temanızı ve renklerinizi tanımlayarak başlamanız, alışverişinizi kolaylaştıracak en ehemmiyetli mevzudur. Tema ve renk tanımlarken hazır paletlerden faydalanabileceğiniz gibi kendi özel paletinizi de yaratabilirsiniz.

Küçük Ofis Dekorasyonunda Ferah Görünüm

Çalışma masası üzerinde olası olduğunca az eşya bulundurmak ve eşyalarınızı kapaklı ayrılmalarda yakalamak, afaki dağınıklığın önüne geçtiği gibi alanı daha ferah göstermenize de takviyeci olur. Çalışma masanızın yakınındaki duvara monte edilecek raflar ve kapaklı dolaplar sayesinde tüm eşyalarınızı yakınınızda meblağken alanınızı gözetmiş olacaksınız.

Ofis alanınızı en verimli biçimde kullanmanıza takviyeci olacak bir diğer fikir de, anekdot almak ve tasarılama yapmak için kullanılan beyaz tahtaların yerine duvarınıza sırça veya pleksi monte ettirmek. Mekanın kullanım alanını eksiltmeden anekdotlarınızı almanıza takviyeci olacak bir diğer çözüm de çerçevesiz mantar panolar. Masanızın yanına monte edilecek pano sayesinde anekdotlarınızın yanı gizeme hoşlandıklarınızın resimlerini de gözünüzün önünü yakalayabilirsiniz.

Çalışma alanlarında nebat kullanılmasının odaklanma üzerinde bir hayli verimi bulunduğu öğreniliyor. Küçük ofis dekorasyonunuzu daha sıcak bir hale getirmeye yarayacak kapalı alan nebatlarını dilerseniz masanızın üzerine ya da ofisin köşelerine yerleştirebilirsiniz. Daha az bakım gerektirecek nebatlar için ise kaktüs gibi dikenli nebatları seçim edebilirsiniz.

Ofis alanının aydınlatmasında doğru tercihler, alanı daha büyük göstermenize takviyeci olacak. Masanız aydınlatmaya sırtı dönük biçimde konumlanıyorsa, iki masa lambası ile kendinize daha ferah bir alan yaratabilirsiniz. Lambalardan birini çalışma masanızın odağını aydınlatacak biçimde, öbürünü ise monitörünüzün arttan yukarıya aydınlatma sağlayacak biçimde yerleştirerek alanınıza derinlik katabilirsiniz.

2020’de Uygulayabileceğiniz Ofis Dekorasyon Trendleri & Örnekleri

Ofislerde hem iç açıcı bir etraf yaratmak hem de çalışanların performansını artırmak emeliyle renklerden ve doğru kurgulanmış bir dekorasyondan faydalanmak gerekir. Gün içinde uzun zaman geçirilen ofislerde civara geçim sağlayan elverişli mobilyalar ve yaratıcılığı artıracak canlı renkler kullanmak çalışanların da kendilerini rahat sezmesini sağlar.

Ofiste Çok İşlevli Mekanlar Yaratın

ofis dekorasyonuSıhhatli ve konforlu bir çalışma etrafı oluşturmak için ananesel ofis kavrayışının azıcık dışına çıkabilirsiniz. Çağdaş ofis iç dekorasyon örnekleri arasında da bulunan çok işlevli alanlar çalışanların motivasyonunu artırırken iş performansını da yükseltir. Dinlenme alanları ve çalışma kısımlarından oluşan çok işlevli ofisler hem çalışanların bağlantısını geliştirir hem de yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına takviyeci olur. Sarih alan biçiminde planlanan ofilerde çalışanların yalnız kalarak konsantre olabilecekleri minik alanlar yaratmak da gerekir.

Bitkilerin Enerjisinden Faydalanın

Çalışanların fiziksel konforunun yanı gizeme ruhsal sağlığının da korunması gerekir. Ofis etrafında çalışanlarınofis dekorasyonu stresini eksiltmenin en kolay yollarından biri nebat yetiştirmektir. Yeşil nebatlar, stresi eksiltmesinin yanı gizeme çalışanlar için boğucu olan kapalı ofislerde pak hava yaratılmasına da takviyeci olur. Ofis duvar dekorasyon tekliflerinde de yer alan minik raflara ve masa üstlerine az güneş ışığına gereksinim dinleyen yeşil nebatları yerleştirebilirsiniz.

Ofis için boya renkleri arasında bulunan yeşil de nebatların eforunu yansıtır. Yeşil renk, özellikle gün boyu bilgisayar başında çalışan ofis personelinin göz bitkinliğini eksiltici tesire sahiptir. Balansı, geçimi ve yeniliği temsil eden yeşil renkli ofislerde stres seviyesi de eksilir.

Gün Işığından Yararlanın

ofis dekorasyonuOfislerde aydınlatmanın eksik olması ya da suni aydınlatmanın fazla olması çalışanların motivasyonunu ve iş verimini düşüren etkenler arasında bulunur. Bunun önüne geçebilmek için ofis tasarımlarının güneş ışığından maksimum seviyede yararlanacak biçimde yapılması gerekir. Güneş ışığının düşük olduğu ofislerde ise suni aydınlatmanın doğru ayarlanması ehemmiyetlidir.

Çalışanların gözlerine doğrudan gelen suni ışıklar sıhhatsiz neticeler doğurabilir. Bu sebeple dekorasyon yaparken tavanda değil yanlarda bulunan aydınlatma sistemleri kullanılması gerekir. Güneş ışığının tesirini yaratmak için ofis renkleri de doğru seçilmelidir. Sıcak ama sarih tonlar kullanmak çalışanların motivasyonu artırırken ofiste daha sevinçli bir atmosfer yaratılmasına da takviyeci olur. Pudra tonları ve beyaza yakın renkler ışığı daha parlak gösterir.

Verimliliği ve Yaratıcılığı Artıran Renkler Kullanın

Renkler, ofis çalışanlarının psikolojisi ve iş verimliliği üzerinde doğrudan tesirlidir. Doğru seçilen ofis boya renkleri sayesinde konsantrasyon çoğalır, verim yükselir ve çalışanlar kendilerini daha pozitif sezer. Ofis duvar boya renkleri arasında bulunan ve sıklıkla kullanılan mavi ve yeşil hafifletici tesiri ile öğrenilir. Özellikle mavi renk yaratıcılık gerektiren işlerin reelleştirildiği ofislerde daha çok kullanılır. Çalışanların gevşeyerek yaratıcı fikirlerini ortaya çıkarmasına takviyeci olur. Yeşil ise güven ve huzur duygusunu ortaya çıkarır.

Ofislerde en çok kullanılan renklerden biri de kırmızıdır. Dikkat toplayan ve zinde bir renk olan kırmızı kalp atışını süratlendirerek çalışanların daha konsantre ve özenli olmasını sağlar. Çalışanların daha pozitif olmasını sağlayan sarı ve samimiyeti temsil eden beyaz tonları da ofislerde kullanılabilir. Yaratıcılığı artıran bu renkler sayesinde çalışanların performansı ve iş verimliliği yükselir.

ofis dekorasyonu ofis dekorasyonu

Verimli ve Neşeli Bir Ofis İçin Dekorasyon Teklifleri

Ofis dekorasyonlarının, çalışanların verimliliğine tesiri oldukça yüksektir. Makûs planlanmış bir ofis, çalışanların psikolojisini bozarken, sıhhatini de negatif doğrultuda etkilemektedir. Yaşamının büyük kısmını geçirdiğin ofislerin çalışanların verimliliğini ve mutluluğunu etkilediği, muhtelif araştırmalarla ispatlanmış ve araştırılmıştır. 2012 senesinde bitirilmiş WPI bilgilerine göre çalışma civarının; yaptığın işin verimliliğini, niteliğini, aldığın kararları, iş dostlarına karşı olan ilişkilerini, o dükkanına olan bağlılığını ve çalışanın sıhhatini ehemmiyetli bir biçimde etkilediği belirtilmektedir.

Bir plazada ya da ofiste çalışan bir beyaz yaka çalışanıysan, gününün en az 8 saatini işverenin senin için seçtiği mobilyalarla geçirmek zorundasın. Bu evindeki mobilyalarda geçirdiğin zamandan çok daha aşırısını oluşturmaktadır. Neyse ki gün geçtikçe ofislerdeki dekorasyon kumpasının, çalışanlara tesiri daha çok konuşulmaya başlanmıştır. Bu gidişatı göz önüne alan üniversiteler çalışmalar yaparak, ofis civarını daha rahat ve konforlu hale getirmeye çalışmaktadır. Günümüz teknolojisi ile ofis mobilyalarında yeni trendler tanımlanmakta ve ofisler şıklık yarışına girmektedir.

Ofis etrafı ve ofis mobilyalarında başlarda yalnızca ergonomi, odanın ısısı gibi temel etmenlerle ilgilenilirken, günümüzde mevzu daha geniş ebatlara erişmiştir. Böylece yeni terimler ve kavramlar yaşamımıza girmiştir. Çalışanlarla yapılan anketler neticesinde, çalışanların neler istediğine ve ofislerde verimliliği çoğaldırmanın yollarına öncelik verilmiştir. Günümüzde instagram gibi muhtelif sosyal medya mecralarında paylaşılan fotoğraflar, değişik tasarımlara olan alakayı giderek çoğaldırmaktadır. Özellikle Google çalışma etrafı ile aşırısıyla konuşulmaktadır.

Write A Comment