İş yeri sahipleri hızla değişen ve gelişen koşullara ayak uydurmak için iş yerlerinin modern şekilde dekore edilmesini tercih ediyorlar. Öyle ki günümüzde hem müşterilerin gözünde hoş bir intiba bırakmak hemde çalışanların performansı açısından iş yeri dekorasyonu, üzerinde durulması ve özen gösterilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda bizde iş yerinizin dekorasyonu için yardımcı olmak amacıyla bazı yeni fikirlerden bahsedeceğiz ve önerilerde bulunacağız. Bahsedeceğimiz fikirleri ve önerileri de dekorasyon örnekleri ile daha anlaşılır kılmaya çalışacağız. İş yerinizi bizimle dekore etmeye hazırsanız, artık başlayabiliriz. 

1. Büyük Firmaları İzleyin 

            Öncelikle bir iş yeri dekorasyonu çalışmasında önemli olan noktaların başında doğru renk kullanımı gelmektedir. Örneğin; büyük firmaların hem logo hemde iş yerlerinde kullandıkları renkleri incelediğinizde hiçbirinin rastgele o renkleri seçmediğini sizde göreceksiniz.

Burger King, McDonalds, Google, Coco-Cola, Sahibinden.com, Apple, Nike, Mercedes-Benz, Bmw, Facebook, Twitter gibi büyük markaların renklerini düşünün. Eminim okurken kafanızda renkleri hemen canlanmıştır.

İşte sizde logonuz da olduğu şekilde iş yerinizde, ofisinizde bu markalar gibi renklerin gücünden yararlanın. Hangi renklerin neleri çağrıştırdığı yada neler hissettirdiğini bir liste şeklinde inceleyelim.

Google Ofisleri 21

2. Renklerin Gücünden Yararlanın

Kırmızı: Tehlike, cesaret, dikkat, ve farkındalık duygularını harekete geçiren kırmızı renk ortamlar kişiyi canlı tutar, enerjisini artırır. Kırmızı renk açlık hissini de artırmaktadır. Öyle ki büyük fast food zincirleri bu rengi logo ve restaurantlarında sıkça kullanırlar.

 • Ancak, yemek sektöründe bir iş yeriniz varsa kırmızı açlık hissi uyandırıyor diyede tüm dükkanı ve logoyu kırmızı yapmamalısınız. Mutlaka farklı renkleri de kullanarak renk uyumunu sağlamalısınız.

 

Mavi: Sakinleştirici, düşündürücü ve rahatlatıcı etkileri vardır. Denizler, göller ve gökyüzüne bakan insan mavi rengin tonlarını görür. Huzurlu ortamların rengidir. Kafe dekorasyonu yapıyorsanız mutlaka aksesuarlar, koltuk takımı yada bir duvarda mavi renk tonlarını kullanmalısınız.

 • Mavi rengin iştah kapatıcı özelliği de bilinmektedir. Bu sebeple diyet yapanlara mavi renk tabaklar ile yemek yemeleri önerilir. Restaurant dekorasyonu yapıyorsanız mavi renkten uzak durabilirsiniz.

 

Yeşil: Sağlık, huzur ve doğanın rengidir. İnsanda güven hissi de uyandırır. Mavi ve mor renk ile uyumlu şekilde mağaza dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Mor:  Asalet, güç, gösteriş ve lüksün simgesidir. Saraylarda ve lüks tasarımlı mekânlarda tercih edilmektedir. Duyguları harekete geçiren ve duygusallığa iten bir etkisi vardır. Çalışma ortamlarında verimi artırır.

 • Kafe, restaurant ve mağaza dekorasyonlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mor renk yanında füme, yeşil ve mavi renkleri de tercih edebilirsiniz.

Sarı: Neşe, mutluluk, canlılık ve enerji hissi verir. Güneşin görünen rengidir. Kendine çekici bir etkisi vardır. Sarı renk serotonin hormonu salgılanmasını sağlayarak daha mutlu hissetmenizi sağlar. Pozitif düşünceye etkisi olan bir renktir.

 • Kafe ve mağaza dekorasyonlarında yanında kiremit rengi, siyah, yeşil ve gri ile birlikte kullanarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.
 • Sarı rengi iş yeri dekorasyonunda boğucu şekilde kullanmak yerine ayrıntılarda tercih etmekte yarar vardır.

İş Yeri Dekorasyonu

 

Turuncu: Dikkat çekici, enerji, mutluluk ve neşe hissi uyandıran bir renktir. Verimli çalışma ortamı yaratır. Turuncu rengin açlık hissini artırdığı da düşünülüyor.

 • Kafe dekorasyonunda müşterilerinize sosyal, enerjisi yüksek bir ortam tasarlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Pembe: Güven, sakinlik, rahatlık hissi verir. Pembe rengin hakim olduğu ortamlarda insanlar sinirlenmezler.

İş Yeri Dekorasyonu

 

Gri: Ciddiyet, resmiyet ve duygusallığı ifade eden bir renktir. Kafe ve giyim mağazası dekorasyonlarında kullanabilirsiniz.

İş Yeri Dekorasyonu

Siyah: Karamsarlık, olumsuzluk hissinin yanında güç, otorite ve özgüveni de simgeler. 

 

Beyaz: Masumiyet, temizlik ve iyiliğin rengidir.

İş Yeri Dekorasyonu

Eğer bugüne kadar doğru renkleri kullanmanın markanızın logosu ile sınırlı olduğunu düşünmüş iseniz ”Yanlışın neresinden dönülse kardır.” diyerek, bu renkleri iş yeri dekorasyonu çalışmanızda nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 •  Renkleri kullanın derken kesinlikle bütün dekorasyonu tek bir renk ile doldurmaktan bahsetmiyoruz. Sakın yanlış anlamayın. Burada bahsettiğimiz şey markanızla, yaptığınız işle alakalı ve birbiri ile uyumlu renkleri seçip, dengeli şekilde kullanmanızdır.
 •  İş yerinize canlılık ve derinlik katmak için tek bir duvarda niş çalışması yaptırıp o duvarı sıcak renkler olan kırmızı, turuncu ile boyayabilirsiniz.
 •  Küçük bir iş yeriniz var ise duvarlarda çakıl taşı rengi ve zeminde açık tonları tercih etmelisiniz. Bu iş yeri dekorasyonu çalışmasını renkli sandalyeler ve aksesuarlar ile hareketlendirebilirsiniz.
 • Büyük bir iş yeriniz var ise daha sıcak ve güven verici bir ortam oluşturarak müşterilerinizin ve çalışanlarınızın kendilerini yalnız hissetmemeleri için zeminde kahverengi tonları yada beyaz seramikleri tercih etmelisiniz.
 • Siyah ve kahve mobilyalar iş yerinizde ciddi hava yaratmanızı sağlayacaktır.

3. Modern, İlgi Çekici Mobilyaları Tercih Edin

            Mobilyaların tarzı da doğrudan modernliği belirleyen bir diğer unsur. İş yerinizin büyüklüğüne ve sektörünüze uygun ilgi çekici mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Örneğin kafe işletmecisi iseniz sadece rahat ve ilgi çekici mobilyalarınız sayesinde bile müşteri kazanabilirsiniz. Yada bir mağazanız var ise kıyafetleri sergilediğiniz ilginç duvar tasarımları sizi tercih sebebi yapabilir.

 

4. Aydınlatma Önemlidir

 Aydınlatmalar  her alanda olduğu gibi iş yeri dekorasyonunda da özenle seçilmelidir. Hizmet verdiğiniz sektöre uygun aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir.

Kafe dekorasyonunda ofislerde yada ayakkabı mağazalarında olduğu gibi panel aydınlatma kullanılmamalıdır.

 • Kafe dekorasyonunda lambader, abajur, sarkıt ve projektör aydınlatmalar tercih edilmelidir. 

 

Giyim mağazalarında da projektör aydınlatma ile öne çıkarılmak istenen ürünler aydınlatılabilir.

Daha önce paylaştığımız ” Ofis Dekorasyonu Önerileri ” yazımıza göz atarak daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Write A Comment