Çalışma odası dekorasyonu, evin öteki tüm kısımlarından bağımsız kendine has bir stile sahiptir. Duvar renkleri olsun, mobilyaları olsun, ışığı ve perdeleri olsun bu oda değişik bir havaya bürünmüştür. Çalışma odası dekorasyonu gün içerisinde ya da geceleri çalışma alanı olan bu alan, şahsın konsantrasyonunu bozmayan, huzur ve güven veren aynı zamanda da yeterince aydınlatılmış bir etraf ideal çalışma alanıdır. Çağdaş çalışma odası dekorasyon fikirleri ve misallerinde ayrıntılarda boğulmayan, sade ve net ögelerin ön tasarıya çıktığını görüyoruz. Koyu ve metalik renk kontrolündeki bu dekorasyonlar tamamen emele müteveccih aksesuarlar ile bitirilir.

Çalışma odası mobilyaları

Büro mobilyalarından daha değişik bir stili olan çalışma odası mobilyalarında fonksiyonellik ön tasarıya çıkar. Fonksiyonel olması estetik olmasından her zaman daha ehemmiyetlidir. Büro mobilyalarında da aynı vaziyet geçerli olur. Çağdaş mobilya tasarımları, estetik görünümden daha ziyade kullanışlı olma noktasında ön tasarıya çıkar. Başka Bir Deyişle dışarıdan baktığınızda çok da şık görünmeyen bir masa bir kaç değişik emelle kullanılabilir. Dayanabilir az yer kaplayan sandalyeler yeri geldiğinde masanın altına yerleştirilebilir. Asgari eşyadan maksimum verim elde etmek üzerine heyeti olan çağdaş dekorasyon kavrayışında alışılagelmişin dışında renkler de baş rol oyuncusudur. Gri ve metalik renkler, kiremit rengi ve turkuaz tonları ile kombinlerek kullanılır. Parlak gri, parlak metalik renk yerine mat renk tonları ön tasarıya çıkar. Mat renkler göz almadığı, ışığı yansıtmadığı için çalışma civarlarında daha konforlu bir hava oluşturur.

Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri

Evden çalışıyorsanız muhtemelen, uzun saatler geçirdiğiniz çalışma odanızın da konforlu ve göze hitap eden bir dekorasyona sahip olmasını istersiniz Konutlarınızda çalışma odası dekorasyonu yapmak için şehirle de bir odaya sahip olmanız gerekmiyor. Salonun bir köşesini de çalışma mekanı olarak dekore edebilirsiniz. Ahşap veya beyaz bir çalışma masasına sahipseniz, masanın altına veya odanın tabanına siyah beyaz bir kilim ya da halı serebilirsiniz. hem çok güzel görünecek, hem de odaya hareket katacaktır. Masanızın üzerine tablolar koyabilir, vazolar yerleştirebilir ya da hoşlandığınız aksesuarları kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızı iki değişik renkte boyayabilir ve çalışma odanızın tüm havasını bir hücumda değiştirebilirsiniz. Geniş bir çalışma masasına lüzum dinliyorsanız iki duvarı kaplayacak bu masalardan alabilir ya da yaptırabilirsiniz. Masaların altına koyacağınız çekmeceli kesonlar da dağınıklığı toplamak mevzusunda hayli dayanakçı olacaktır.

Çalışma odanız az eşya koymanız çevrenin daha aydınlık görünmesine neden olur. Hasır sepetler veya tablolar kullanabilir, yere ufak kilimler serebilirsiniz. Özel tasarım masalar çalışma odanız için gerçekten çok şık durabilir. Parasal mevzuda kasvetiniz yoksa, kendi masanızı planlayabilirsiniz. Ya da elinizdeki masaları süsleyici biçimde boyayabilir veya aşındırma yaparak daha da kullanışlı ve azametli hale getirebilirsiniz. Daha derli toplu bir çalışma etrafı için gizleme kutularından faydalanabilirsiniz. Yapı marketlerde basitçe bulabileceğiniz süsleyici koliler son derece uygun maliyetlere satılıyor. Mobilyalarınızın veya raflarınızın rengine uygun modeller seçebilir ve dağınıklıktan basitçe kurtulabilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

İş civarını konuta taşıyanlar, talebeler ya da kendine özel çalışma civarı yaratmayı düşünenler için sunacağımız çalışma odası dekorasyon fikirleri geneli içermektedir. Sizlere sunacağımız fikirleri şahsi seçimlerinize uyarlamak ve doğru tercihler yapmak tamamen sizin elinizde. Motivasyon artırıcı ve rahat bir çalışma civarı istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı fikirler şöyle;

Çalışma odası dekorasyonunda dikkat faktörüz gereken ilk şey renk tercihidir. Dikkat dağıtan renklerden uzak durmalı, muhtemel olduğunca sade renkler seçim edilmelidir.
Dikkatinizi dağıtmamak için masa sandalye ve modüler mobilyalar seçim edebilirsiniz. Masanızın üst ve alt kısımlarına raflar, çekmeceler ya da değişik dizaynlar yaptırarak eşyalarınız için alan yaratabilirsiniz.
Çocuğunuz için çalışma alanına gereksiniminiz var ve yer bulamıyorsanız çocuk odasında ufak bir kısma çalışma alanı dizayn edebilirsiniz. Bu fikri uygularken çalışma masasını yataktan uzağa ve muhtemel olduğunca yatağa sırtı dönük biçimde yerleştirin. Çalışma odasında tavandan aydınlatma sistemi kimi zamanlarda yeterli olmayabilir. Masa lambası bu düzeyde lüzum halinde işinizi görmeye yetecektir.
Çağdaş bir çalışma odası dekorasyonu için beyaz renkler, bol raflı organizerler, pastel tonlarda tablolar seçim edebilirsiniz. Şayet Country dekorasyon uygulamak istiyorsanız masa ve sandalyenizi ahşap seçmenizi öneririz.

Çalışma Odası Seçimi

Çalışma odası seçimi motivasyon açısından tesirli bir dekorasyon oluşturmak çalışma odaları için ehemmiyetlidir. Bu noktada sizlere çalışma odası dekorasyonu için teklifler sunacağız. Unutmayın ki çalışma odası bir masa ve sandalyeden ibaret değildir. Her etrafta olduğu gibi çalışma odanızda da minik değişlerle esin veren dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Çalışma civarınızın hem rahat, hem de konforlu olmasını istiyorsanız şahsi zevklerinizden ziyade alakanızı dağıtmayacak tercihler yapmalısınız. Her ne kadar göze güzel gelecek objeleri bir araya getirmek istesiniz de yapacağınız dekorasyonun iş esnasında sizi meşgul edecek ayrıntılar kapsamaması gerekiyor.

Çalışma odası seçimi öncelikle çalışma sırasında sizi hafifletici ve serinkanlılaştırıcı bir etraf oluşturmalısınız. Çalışma sandalyenizin yüksekliğinden aydınlatmanızın yoğunluğuna kadar her ayrıntı çalışma anındaki verimliliğinizi etkileyecektir. Bu sebeple tercihlerinizi yaparken bir defa daha düşünmeli ve muhtemel olduğunca araştırma yapmalısınız. Çalışma odası dekorasyonu, çalışma odası nasıl olmalı, çalışma odası tasarımları vb… dekorasyon yazımızı sizler için hazırladık. Dekorasyon deyince akla her ne kadar yatak odası, oturma odası ve mutfak gelse de konutta çalışmak zorunda olanlar için ehemmiyetli bir mekan olan çalışma odası da dekore edilirken son derece alıngan davranılması gereken alanlardan biridir.

 

Motivasyon açısından tesirli bir dekorasyon oluşturmak çalışma odaları için ehemmiyetlidir. Bu noktada sizlere çalışma odası dekorasyonu için teklifler sunacağız. Unutmayın ki çalışma odası bir masa ve sandalyeden ibaret değildir. Her etrafta olduğu gibi çalışma odanızda da minik değişlerle esin veren dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Çalışma civarınızın hem rahat, hem de konforlu olmasını istiyorsanız şahsi zevklerinizden ziyade alakanızı dağıtmayacak tercihler yapmalısınız. Her ne kadar göze güzel gelecek objeleri bir araya getirmek istesiniz de yapacağınız dekorasyonun iş esnasında sizi meşgul edecek ayrıntılar kapsamaması gerekiyor.

Nötr renklerle huzurlu bir çalışma masası

Çağdaş tasarımlarda gri ve metalik renklerin ön tasarıya çıktığını söyledik. Bunun yanında nötr pastel renkler alışılmışın dışında apayrı bir çalışma odası dekorasyonu oluşturabilir. Odanızın pencerelerine, ışık alışına ve aydınlatmasına bağlı olarak yerleştirebileceğiniz mobilyalar konsepti tamamlar, bir tam oluşturur. Mobilyalarınızı sarih renk tonlarından seçtiğiniz duvarları ve zemini koyu renk tonları ile tertip ederek odayı azıcık daha cool, karanlık bir hale getirebilirsiniz. Bütün tersi vaziyet de mevzubahisi tabi. Çalışma odası mobilyalarının tamamını siyah, kahverengi gibi koyu renk tonlarından seçtiyseniz daha sarih renk tonlarıyle duvar ve zemin tertip etmesi yapıp odanın kontrastını dengeleyebilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyonu dendiğinde kimi uslarda konutta bu gibi bir kısma yer verecek kısım olmadığı görüşüye kapılınabilir. Oysaki çalışma odaları çoğu konutta olması gereken ve çalışma konsantrasyonu açısından üstün izolasyonlar kapsayan ehemmiyetli kısımlardandır.
Her evin bırakılmazı olmasa da hatta bazılarına göre afaki görülse de sahip olunan bir çalışma odasının farkı kendini yaşam alanlarında hemen gösterecektir. Kimi kültürlerde bir çalışma odasına sahip olmak statü simgeyi olarak bile görülebilir. Günümüzde çalışma odası kavramını araştırdığımızda ‘home büro’ – konuttan çalışma trendinin de giderek çoğaldığını görüyoruz.
Bu da; özellikle yazar, tercüman, yazılımcı, iç mimar, mimar, teknik ressam, inşaat mühendisi, mühendis, grafik sanatçısı gibi işlerin bırakılmaz öğesinin özel bir çalışma odası ihtiyacı olduğunu doğruluyor. Özellikle de irtibat teknolojilerinin büyümesiyle beraber giderek daha fazla iş grubu konuttan çalışma tasarılarını oluşturarak ‘home office’ standartlarında bir çalışma odası dizayn etkenin usullerini arıyor. Şayet siz de bu gibi bir arayıştaysanız bu gün sizler için hazırladığımız bu içerikten faydalanabilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyonu; Doğru Masa Ve Sandalye Tercihi

Çalışma odasının en ehemmiyetli oyuncularından biri doğru çalışma masası ve sandalye tercihidir. Burada çalışma masası tercihi tamamen sizin yaptığınız iş ve bulunduğunuz iş grubu ile alakalıdır hakikatinde. Misalin bilgisayar kullanımı gerektiren bir iş mi yapıyorsunuz, yoksa atölye gerektiren bir işte misiniz ya da teknik çizim lüzumunuz mu var bu mevzu tamamen opsiyoneldir. Sandalye tercihi çalışma odaları için hayati ehemmiyet taşır. Bel, boyun ve sırt sızısı sürüklememek ve zaman içinde bel – boyun fıtığı olmamak ya da omurga rahatsızlıkları yaşamamak için netlikle elverişli ve sıhhatli sandalyelerden seçmelisiniz. Bu da Çalışma Odası Dekorasyonunun en ehemmiyetli noktalarındandır.

Suni ışık kaynakları göz yormayacak maksimum derecede yeterli olmalı yeniden gündüzleyin ışığı kesecek olan perdeler ise fazla kalın seçilmemelidir. Avize ya da aplik türevi aydınlatıcıları sıradan kalitelerde seçmemelisiniz. Kısacası dolaysız ya da en dolaysız yoldan odaya yansıyacak ışıklar Çalışma Odası Dekorasyonunda soft ama yeterli ışık kaynakları olmalıdır.

Masa ve sandalye tercihinden sonra iş kitaplık tercihine geldi. Yaptığınız iş ve çalışmalarla alakalı kaynakları elbette çalışma odanızda stoklamanız gerekir. Ama sizi motive eden bir kitaplığın da sıradan olması düşünülemez. Bu surattan size esin verecek ve yaratıcılığınızı zenginleştirecek bir kitaplık modeli ya da raf tasarımı için iyi bir araştırma yapmanızı önerebiliriz.

Write A Comment